Cypriánova lekáreň a manufaktúra

Na odkaz jedného z najznámejších rehoľníkov kláštora – Frátra Cypriána nadväzuje zámer obnovy Cypriánovej manufaktúry/lekárne. Táto projektová aktivita v sebe zahŕňa pestovanie a zber, no najmä spracovanie liečivých bylín a ich využitie pre výrobu čajov, mydiel, mastí a tinktúr; ale aj cukroviniek, azda aj podľa dochovaných receptov frátra Cypriána. Tento proces bude prebiehať nielen v kláštore (pestovanie liečivých rastlín, ich spracovanie), ale bude prepojený aj na obyvateľov obcí subregiónu Zamaguria a Pienin. Pre Cypriánovu manufaktúru budú obnovené priestory nad pivovarom. Predaj výrobkov z liečivých byliniek bude prebiehať v zriadenej dobovej Cypriánovej lekárni v rámci múzejného obchodu. Upravia sa už existujúce a vytvoria aj nové bylinkové záhradky v rámci ruín mníšskych domčekov a predstavíme aj nový informačný systém o bylinkách, ktoré tam pestujeme. Aké to je, vyrobiť si vlastný bylinkový čaj či mydlo s prímesou bylinkových vôní, budú môcť návštevníci zažiť v rámci našich tvorivých dielní na túto tému. To je však už jedna z aktivít pripravovanej Kláštornej školy.

Fráter Cyprián: vlastným menom František Ignác Jäschke (* 28. júl 1724 Polkowice, Sliezsko, † 1775, Červený kláštor) kamaldulského mnícha, nadväzuje ďalšia pripravovaná funkcia: výroba založená na liečivých bylinkách. Brat Cyprián bol známy ako všeobecne vzdelaný cestovateľ, ľudový liečiteľ, zberateľ, či dokonca konštruktér, vynikal najmä v oblasti medicíny, lekárnictva, alchýmie a botaniky. V Červenom kláštore ho kvôli jeho liečiteľským schopnostiam vyhľadávali ľudia zo širokého okolia. Lieky aj predával a za utŕžené peniaze založil fond na rozvoj lekárne v Červenom Kláštore.

Časová os

 • Pôvodný stav - bývalá kuchyňa školy v prírode.

  Tu sme začali už v máji minulého roka búracími prácami. V „kuchyni“ čo pripravujeme sa budú variť iné jedlá…

 • Búranie stropu

  Nezačali sme od podlahy ale od stropu…a pokračovali vzduchotechnikou. A vyvážaním odpadu.

 • Odkachličkovávanie.

  Na jeseň, po letnej sezóne, sa pokračovalo v odstraňovaní kachlíc zo stien.

 • Vyčistené.

  V júli 2020 sme celý priestor 1. poschodia objektu E vyčistili – teraz môže prísť vysúťažená firma a začať obnovu.

 • Úprava bylinkových záhradok.

  Jar už konečne dorazila aj do Červeného Kláštora a tak sme mohli začať s plánovanou  úpravou a rozšírením bylinkových záhradok v rámci ruín mníšskych domčekov. Nová pôda špeciálne pripravená a upravená pre bylinky rozšíri plochu na pestovanie o niekoľko árov.

 • Priestory Cypriánovej manufaktúry v obnove.

  Pracuje sa intenzívne – aby sa všetko stihlo včas.

 • Manufaktúra takmer dokončená.

  Ešte vymaľovať a môžeme začať súťažiť technológie do výrobne mastí a tinktúr a čajov a mydiel… z liečivých byliniek.